UCHWAŁA NR VII/65/2024 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 listopada 2024 r. w sprawie zaopiniowania projektu Audytu krajobrazowego województwa zachodniopomorskiego
jakiego organu | Rady Miejskiej |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | zaopiniowania projektu Audytu krajobrazowego województwa zachodniopomorskiego |
UCHWAŁA NR VII/65/2024
Rady Miejskiej w Mirosławcu
z dnia 28 listopada 2024 r.
w sprawie zaopiniowania projektu Audytu krajobrazowego województwa zachodniopomorskiego
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 89 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1465) oraz art. 38b ust. 2 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1130) uchwala się, co następuje:
§ 1. Rada Miejska w Mirosławcu negatywnie opiniuje przedłożony przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego projekt Audytu krajobrazowego województwa zachodniopomorskiego w części dotyczącej Gminy Mirosławiec Rekomendacje i wnioski dotyczące kształtowania krajobrazu priorytetowego jeziora Wielki Bytyń w zakresie zapisu zawartego w tabeli "I. Zadania mające na celu co najmniej zachowanie dotychczasowego stanu krajobrazu i jego właściwego kształtowania:
1. Wyłączenie z zabudowy obszarów znajdujących się w odległości 100 m od brzegów jezior.
2. Zachowanie niezabudowanych terenów otwartych:
- na północ od wsi Drzewoszewo,
- na północ od wsi Nakielno,
- wokół wsi Próchnowo."
§ 2. Integralną część niniejszej uchwały stanowi załącznik zawierający uzasadnienie uwag do projektu Audytu krajobrazowego Województwa Zachodniopomorskiego.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Mirosławca.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Paweł Krawczyk
Uzasadnienie
Opinia Rady Miejskiej w Mirosławcu do projektu Audytu krajobrazowego województwa zachodniopomorskiego
Zgodnie z art. 38a i art. 38b ust. 2 pkt 2d ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130), Zarząd województwa przed przedłożeniem projektu Audytu krajobrazowego do uchwalenia przez sejmik województwa zasięga opinii o projekcie od rad gmin położonych na terenie województwa, z zastrzeżeniem, że brak zajęcia stanowiska w terminie 30 dni od dnia otrzymania projektu Audytu krajobrazowego uznaje się za wyrażenie pozytywnej opinii o projekcie w przedłożonym brzmieniu.
Cel audytu krajobrazowego został określony w art. 38a upzp, zgodnie z tym przepisem dla obszaru województwa sporządza się, nie rzadziej niż raz na 20 lat, audyt krajobrazowy. Audyt krajobrazowy identyfikuje krajobrazy występujące na całym obszarze województwa, określa ich cechy charakterystyczne oraz dokonuje oceny ich wartości. Audyt krajobrazowy, m.in. określa krajobrazy występujące na obszarze danego województwa, lokalizację krajobrazów priorytetowych oraz wskazuje lokalizację i granice parków kulturowych, parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu, obiektów znajdujących się na listach Światowego Dziedzictwa UNESCO, obszarów i obiektów proponowanych do umieszczenia na tych listach, a także wskazuje, np. zagrożenia dla możliwości zachowania wartości krajobrazów.
Na terenie Gminy Mirosławiec została ustalona część krajobrazu priorytetowego 32-314.64-7 Jezioro Wielki Bytyń, którego treść zawiera m.in. zapisy dotyczące:
"1. Wyłączenia z zabudowy obszarów znajdujących się w odległości 100 m od brzegów jezior.
2. Zachowanie niezabudowanych terenów otwartych:
- na północ od wsi Drzewoszewo,
- na północ od wsi Nakielno,
- wokół wsi Próchnowo."
W/w zapisy w części dotyczącej Gminy Mirosławiec nie są zgodne z zapisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec przyjętym uchwałą Nr XXXIX/299/2022 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 24 lutego 2022 r. w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec. W ww. dokumencie planistycznym zostały wyznaczone tereny turystyczno-rekreacyjne w odległości mniejszej niż 100 m we wsi Drzewoszewo oraz wyznaczono tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od wsi Drzewoszewo.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec udostępnione jest na stronie BIP pod linkiem:
https://bip.miroslawiec.pl/artykuly/207/studium-2022 oraz znajduje się w systemie informacji przestrzennej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu – link: https://miroslawiec.e-mapa.net/wykazplanow/.
Rekomendacje i wnioski dotyczące kierunków i zasad kształtowania zabudowy,
zagospodarowania i użytkowania terenu będą dla Gminy ograniczeniem w realizacji nowej
zabudowy i uniemożliwią realizację zapisów Studium. Uniemożliwią ponadto kontynuację
zawartych kierunków zagospodarowania przestrzeni z obecnie obowiązującego Studium
w planie ogólnym dla Gminy Mirosławiec, do którego opracowania Gmina Mirosławiec
przystąpiła uchwałą Nr LXVI/542/2024 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 30 kwietnia 2024 r.
w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego Gminy Mirosławiec.
Zapisy wskazane w projekcie audytu krajobrazowego Województwa Zachodniopomorskiego regulują odrębne przepisy prawa obowiązującego, jednakże proponowane zapisy są daleko idącą ingerencją w prawo własności nieruchomości oraz planowane przez właścicieli zagospodarowania posiadanych nieruchomości, a w konsekwencji ograniczeniem rozwoju Gminy Mirosławiec.
Projekt Audytu krajobrazowego województwa zachodniopomorskiego Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przesłał do tutejszego organu dnia 29 października 2024 roku.
Biorąc powyższe pod uwagę podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Paweł Krawczyk