1. Sposoby dostarczenia dokumentów

osobiście

 

pocztą

faxem

elektronicznie

       

 

  1. Sposoby odbioru dokumentów 

osobiście

pocztą

faxem

elektronicznie

       

 

 

Wymagane dokumenty:

1. Wniosek o wszczęcie postępowania dotyczącego podziału nieruchomości

2. Załączniki:

• aktualny odpis z księgi wieczystej lub badanie księgi wieczystej

• 4 egzemplarze mapy zasadniczej z projektem podziału nieruchomości,

• 4 egzemplarze wykazów zmian gruntowych

• wypis z rejestru ewidencji gruntów,

• kopię decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ( jeśli została wydana, a gmina nie ma miejscowego planu zagospodarowania),

• protokół z przyjęcia granic nieruchomości podpisany przez właściciela

• wykaz synchronizacyjny w przypadku rozbieżności zapisów KW i ewidencji gruntów

 

Miejsce złożenia dokumentów:

 

Biuro Obsługi Interesanta, pok. nr 1,

Urząd Miejski w Mirosławcu,

 ul Wolności 37,78-650 Mirosławiec

 

Opłaty:

Złożenie wniosku nie podlega opłacie skarbowej.

Termin i sposób załatwienia:

Jeżeli osoba ubiegająca się o podział nie złoży któregokolwiek z wymaganych załączników, urząd wezwie ją do uzupełnienia wniosku w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania.

Jeśli wniosek zostanie uzupełniony w wyznaczonym terminie , będzie uznany za kompletny w chwili złożenia. Ma to istotne znaczenie dla liczenia ustawowego terminu do wydania decyzji zatwierdzającej podział.

W przeciwnym razie organ pozostawi wniosek bez rozpatrzenia, o czym poinformuje wnioskodawcę. Gdy wnioskodawca uzna, że pozostawienie wniosku bez rozpoznania było nieuzasadnione, może złożyć skargę na bezczynność organu do samorządowego kolegium odwoławczego.

Postępowanie w sprawie podziału kończy się z chwilą, gdy decyzja zatwierdzająca podział staje się ostateczna ( minie termin odwołania się od niej).

Ostateczna decyzja zatwierdzająca podział stanowi podstawę do dokonania stosownych wpisów w księdze wieczystej i katastrze nieruchomości oraz naniesienia zmian na gruncie.

Zmiana w katastrze nieruchomości dokonywana jest z urzędu ( bez wniosku  właściciela). Organ, który wydał decyzję, zobowiązany jest przesłać jej odpis do starosty prowadzącego ewidencję gruntów w terminie 30 dni od daty uzyskania przez decyzję waloru ostateczności. Starosta wprowadza do ewidencji zmiany wynikające z decyzji oraz dołączonych do niej dokumentów.

Oznaczenie nieruchomości w księdze wieczystej dokonywane jest na wniosek właściciela podzielonego gruntu. Musi on wystąpić o założenie nowych ksiąg wieczystych dla wydzielonych działek i wpisanie prawa własności lub użytkowania wieczystego lub wpisania zmian w istniejącej księdze wieczystej. Do wniosku dołącza się decyzję o zatwierdzeniu podziału nieruchomości z dokumentacją geodezyjną.

Na wniosek właściciela ( użytkownika wieczystego) nieruchomości uprawniony geodeta  wyznacza i utrwala znakami granicznymi na gruncie nowe punkty graniczne, a następnie sporządza stosowny protokół. Dokumenty geodezyjne opracowane w toku tych czynności podlegają włączeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Termin załatwienia 30 dni od daty złożonego wniosku z kompletem wymaganych dokumentów.

 

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 121, 50, 650 ze zm. ).  

2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r., Nr 268, poz. 2663).

 

Tryb odwoławczy:

Od decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w Biurze Obsługi Interesanta- pokój nr 1). Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia odebrania decyzji.

Dodatkowe informacje, uwagi:

Osoba odpowiedzialna za realizację usługi Agnieszka Pilarska, pokój nr 3, tel. 067 259-62-66.



Załączniki:

Wniosek o podział nieruchomości