Projekt uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Kalisz Pomorski a Gminą Mirosławiec, dotyczącego wykonywania zadań z zakresu lokalnego transportu zbiorowego
UCHWAŁA NR ....................
RADY MIEJSKIEJ W MIROSŁAWCU
z dnia 29 listopada 2022 r.
w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Kalisz Pomorski a Gminą Mirosławiec, dotyczącego wykonywania zadań z zakresu lokalnego transportu zbiorowego
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 4, art. 18 ust. 2 pkt 12 i art. 74 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 559, 583, 1005, 1079 i 1561) oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1343), Rada Miejska w Mirosławcu uchwala, co następuje:
§ 1. Wyraża się zgodę na zawarcie z Gminą Kalisz Pomorski porozumienia międzygminnego w sprawie przejęcia przez Gminę Mirosławiec zadania z zakresu organizacji publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej: Mirosławiec - Kalisz Pomorski ul. Kolejowa (przez Łowicz Wałecki, Biały Zdrój skrzyżowanie, Kalisz Pomorski ul. Toruńska).
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Mirosławca.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie
Dotychczasowy przewoźnik działający na terenie Gminy Mirosławiec poinformował o rozwiązaniu spółki i jej likwidacji z upływem 2022 roku.
W związku z potrzebą zapewnienia mieszkańcom Gminy Mirosławiec możliwości dojazdu do ich celów podróży znajdujących się na terenie Gminy Kalisz Pomorski, zamiarem Gminy Mirosławiec jest utworzenie linii komunikacyjnej pomiędzy tymi gminami, w oparciu o porozumienie międzygminne dotyczące zadania z zakresu publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej.
Mając na względzie przepisy zawarte w art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit. b w związku z art. 4 ust. 1 pkt. 3 ustawy z 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym, a także przewidzianą w art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym możliwością zawierania porozumienia międzygminnego w sprawie powierzenia jednej z nich określonych przez to porozumienie zadań publicznych, aby publiczny transport zbiorowy mógł być realizowany w granicach gmin sąsiadujących, niezbędne jest zawarcie porozumienia międzygminnego w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, na czym skorzystają mieszkańcy obu gmin.
Biorąc jednocześnie pod uwagę przepis art. 18 ust. 2 pkt 12 ustawy o samorządzie gminnym, aby porozumienie takie mogło być skutecznie zawarte, niezbędne jest uprzednie udzielenie przez radę gminy zgody na jego zawarcie, co należy do wyłącznej kompetencji rady gminy.
Mając powyższe na względzie, podjęcie przedmiotowej uchwały jest zasadne.