PROTOKÓŁ NR XLIII/2018
z XLIII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu
która odbyła się 17 sierpnia 2018r. w godz. 1000- 1115
w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu
Obecni na sali radni Rady Miejskiej, sołtysi oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności (zał. nr 1, 2, 3).
- Otwarcie XLIII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
- Stwierdzenie quorum.
- Przedstawienie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z XLII Sesji Rady Miejskiej.
- Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności
i informacja gości.
- Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na XLI Sesji Rady Miejskiej.
a) przyjęcie sprawozdania.
- Informacja na temat stanu bezrobocia na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec za
I półrocze 2018 r.:
a) informacja Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wałczu:
b) stanowisko Komisji Polityki Społecznej;
c) dyskusja;
d) przyjęcie informacji.
- Podjęcie uchwały o zmianie uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Gminy Mirosławiec na lata 2016-2025.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Kalisz Pomorski w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2018/2019 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu
(tam i z powrotem) na trasie: Biały Zdrój - Ośrodek Szkolno –Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Tuczno w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2018/2019 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu (tam i z powrotem) na trasie: Mirosławiec - Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2018 r.
- Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2018-2026.
- Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.
- Wolne wnioski i zapytania.
- Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami
i sprawy bieżące.
- Zamknięcie obrad XLIII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
Ad.1
Otwarcie XLIII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
O godz. 10.00 Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech otworzył XLIII Sesję Rady Miejskiej, witając zaproszonych gości, radnych i sołtysów.
Ad.2
Stwierdzenie quorum.
Przewodniczący Rady Miejskiej na podstawie listy obecności poinformował, iż w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.
Ad.3
Przedstawienie porządku obrad.
Porządek obrad stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech zwrócił się z zapytaniem dotyczącym propozycji zmiany porządku obrad?
W związku z brakiem propozycji zmian porządku obrad przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.
Ad.4
Przyjęcie protokołu z XLII Sesji Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż protokoły z posiedzeń Rady Miejskiej znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.
W związku z brakiem zastrzeżeń do protokołu z XLII Sesji Rady Miejskiej Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie w/w protokół.
Głosowanie:
Za- 15
Przeciw-0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z XLII sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
Ad.5
Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności i informacja gości.
Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Burmistrza Mirosławca o przedstawienie informacji na temat międzysesyjnej działalności.
Burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik poinformował, iż w okresie międzysesyjnym miały miejsce następujące wydarzenia:
- 30.06-01.07.2018 r. - na Stadionie Miejskim w Mirosławcu odbył się Festiwal Rysia;
- 04.07.2018 r. – na Stadionie Miejskim w Mirosławcu odbyło się święto niepodległości Wojsk Amerykańskich, stacjonujących w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych
w Mirosławcu Górnym;
- 09.07.2018 r. – na terenie Majdanu Zamkowego w Mirosławcu odbył się kolejny etap prac archeologicznych, w których wzięli udział studenci z Instytutu Historii Sztuki i Kultury, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Piotr Pawlik poinformował, iż kolejna część murów została odkryta, opisana i zabezpieczona. Dodatkowo zostanie dokonane przykrycie części odkrytych fundamentów, które nie zostały tak jak w zeszłym roku przysypane. Przygotowywana będzie konserwacja i nadmurowania,
w kierunku stałej, trwałej ruiny, aby dokonać zarysu murów zamku jak i pałacu.
- 14.07.2018 r. – na jeziorze Bytyń Wielki w miejscowości Drzewoszewo odbyły się ćwiczenia ratownictwa wodnego, w których uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Wałcza, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego;
- 14.07.2018 r. – w Tucznie zorganizowane zostały Dni Tuczna, w których uczestniczył Burmistrz Mirosławca;
- 16.07.2018 r. – w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałczu odbyło się spotkanie dotyczące możliwości uruchomienia kolejnego kontraktu samorządowego dla Powiatu Wałeckiego. Dodał, że z Gminy Mirosławiec wskazane zostały do umieszczenia w projekcie następujące tematy modernizacja Szkoły Podstawowej w Mirosławcu - piwnica wraz ze stołówką; w Szkole Podstawowej w Piecniku modernizacja klas lekcyjnych, instalacji elektrycznych i oświetleniowych; budowa ścieżki pieszo-rowerowej z oświetleniem w kierunku jeziora Kosiakowo oraz ścieżki z drogą do Mirosławca Górnego.
- 02.08.2018 r. – w siedzibie Urzędu Miejskiego w Mirosławcu odbyło się spotkanie informacyjne dot. organizacji imprezy zakończenia lata wraz z dożynkami gminnymi;
- 08.08.2018 r. – odbył się wstępny odbiór modernizacji na ujęciu wody w Mirosławcu;
- 08.08.2018 r. – w siedzibie Urzędu Miejskiego w Mirosławcu odbyło się spotkanie z firmą Polska Grupa Gazownicza z planowanym odbiorcą firmą Polskie Zakłady Zbożowe w Wałczu, w celu omówienia uruchomienia gazu dla mającej powstać fermy drobiu w Próchnowie. Dodał, iż około 10.09.2018 r. ma pojawić się ze strony inwestora ostateczna decyzja dotycząca harmonogramu rozpoczęcia prac budowlanych dla przedsięwzięcia pn. Budowa fermy brojlerów kurzych w miejscowości Próchnowo.
Odnośnie gazu wyraził opinię, iż jest to dobra dla mieszkańców informacja, ponieważ gaz który będzie prowadzony do Próchnowa pozwoli podłączyć odbiorców z Hanek, Bronikowa
i Próchnowa.
- 10.08.2018 r. – w siedzibie Urzędu Miejskiego w Mirosławcu odbyło się drugie spotkanie
z firmą, która otwiera żłobek na terenie gminy Czaplinek;
Firma zainteresowana jest również otwarciem żłobka na terenie Mirosławca, na chwilę obecną poszukiwane jest pomieszczenie, które nie wymagałoby dużej przebudowy, i spełniło wymagania do prowadzenia żłobka.
- 15.08.2018 r. –w Siedmiu Ogrodach w Łowiczu Wałeckim odbyła się II edycja Święta Ziół, w którym uczestniczył Burmistrz Mirosławca.
W dalszych słowach Burmistrz Mirosławca poinformował, iż trwają prace nad budową pomostu na jeziorze Harcerskim. Wystąpiła konieczność wydłużenia pali na najdłuższym fragmencie pomostu, następnie nastąpi montaż deskowania i poręczy. Jednocześnie trwają prace Nadleśnictwa Mirosławiec nad przygotowaniem i zagospodarowaniem terenu przy plaży nad jeziorem Harcerskim.
Ponadto trwają prace modernizacyjne II piętra w Szkole Podstawowej w Mirosławcu, termin zakończenia prac wrzesień 2018 r.
Ponadto Piotr Pawlik zaprosił zebranych na następujące wydarzenia:
- 01.09.2018 r. – na Festyn Lotniczy, który odbędzie się w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.
- 01.09.2018 r. – na Dożynki Gminne, które odbędą się na stadionie Miejskim w Mirosławcu.
Serdecznie zaprosił sołtysów wraz z mieszkańcami Gminy i Miasta Mirosławiec.
- 15.09.2018 r- na bieg charytatywny, który zorganizowany zostanie na Stadionie Miejskim
w Mirosławcu.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż planuje, aby na koniec 2018 roku zlikwidować Straż Miejską w Mirosławcu. Środki na jej utrzymanie zostałyby przekazane w kierunku finansowania grupy komunalnej, która rozpoczęłaby prace z końcem roku 2018 bądź
z początkiem 2019 r.
Piotr Pawlik poinformował, iż w wyniku przetargu na dowóz uczniów do szkół, wygrała firma Wałeckie Towarzystwo Przewozowe Lasocki z Wałcza. Firma PKS w związku
z utraconym kontraktem na dowóz dzieci od 01.09.2018 r. wycofuje się z rynku transportowego z terenu gminy Mirosławiec.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym Majdanu Zamkowego przypominając, że w 2016 roku składała wniosek o wymianę tablicy informacyjnej, która została zdemontowana, a nowa nie powstała.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż tablica informacyjna razem z poprawionym odeskowaniem pomostu i odsłonięciem fundamentów pojawi się we wrześniu 2018 r.
Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem dotyczącym błędu w projekcie budowy pomostu nad jeziorem Harcerskim.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż nie było błędu projektowego. W projekcie jest zapisana informacja dotycząca długości pali - wskazana jest długość pali po zbadaniu gruntu 8 metrów, ale jeśli (zapis z umowy) pale będą wymagały przedłużenia, to należy je przedłużyć, to zadanie dotyczy wykonawcy. Rozliczenie za wykonanie prac jest naliczone w sposób ryczałtowy. Wykonawca w ofercie podał cenę za całość zadania i zostały udzielone mu wyjaśnienia, że nie są przewidziane dodatkowe koszty za wykonanie dłuższych pali, gdyż podłoże okazało się być w niektórych fragmentach dłuższe.
Ad.6
Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na XLI Sesji Rady Miejskiej.
a) przyjęcie sprawozdania.
W/w sprawozdanie Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
W związku z brakiem pytań do powyższego Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania.
Głosowanie
Za – 15
Przeciw - 0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła przedmiotowe sprawozdanie.
W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Ad.7
Informacja na temat stanu bezrobocia na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec za
I półrocze 2018 r.:
Na posiedzenie Rady Miejskiej przybyła Joanna Kwiatkowska - Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wałczu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech zwrócił się do Pani Joanny Kwiatkowskiej
o omówienie tematu bezrobocia za I półrocze 2018 r. na terenie Gminy Mirosławiec.
a) informacja Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wałczu:
Informację Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wałczu radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
W/w informacja stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
b) stanowisko Komisji Polityki Społecznej;
W/w stanowisko odczytała Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska.
Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 7 do niniejszego sprawozdania.
c) dyskusja;
Joanna Kwiatkowska poinformowała, iż na koniec I półrocza 2018 roku stan osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie wynosił 1237 i w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku zmniejszył się o 275 osób. Stopa bezrobocia na terenie powiatu wałeckiego na koniec czerwca 2018 r. wynosi 7,7%, stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim wynosi 7,3%, natomiast w Polsce 5,9%. Liczba bezrobotnych mieszkańców gminy Mirosławiec na koniec czerwca 2018 r. wyniosła 141 osób, w tym 102 kobiety, 24 osoby z prawem do zasiłku oraz 82 bezrobotnych zamieszkałych na wsi. Z przeprowadzonej analizy danych statystycznych dotyczących bilansu bezrobocia wynika, iż w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, pomimo dużego spadku bezrobocia nadal pozostają bezrobotne kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby powyżej 50 roku życia oraz bezrobotni z wykształceniem gimnazjalnym i poniżej. Urząd pozyskał dodatkowe środki z Funduszu Pracy z rezerwy MRPiPS w wysokości 890.000,00 zł na aktywizację przede wszystkim bezrobotnych rodziców i długotrwale bezrobotnych. Podała, że pracodawcy najczęściej poszukują osób z doświadczeniem zawodowym
i wykwalifikowanych specjalistów, a w przypadku ich braku coraz częściej posiłkują się zatrudnieniem cudzoziemców.
Mając na uwadze występujące w strukturze osób bezrobotnych niektóre niekorzystne wskaźniki pracownicy PUP na bieżąco podejmują działania, aby poprawić sytuację osób, które na rynku pracy mają najtrudniej. PUP realizuje dla tych bezrobotnych projekty oraz promuje instrumenty rynku pracy ułatwiające powrót do aktywności zawodowej, między innymi refunduje do wysokości 50% kwoty zasiłku opieki nad dzieckiem lub osobą zależną, a także podejmuje różnego rodzaju inicjatywy zwiększające szanse na podjęcie zatrudnienia.
W I półroczu 2018 r. z terenu gminy Mirosławiec wpłynęło 147 ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej finansowanych ze środków Funduszu Pracy. Realizacja instrumentów rynku pracy dotyczyła 46 miejsc i głównie odbywała się poprzez staże, prace interwencyjne oraz prace społecznie użyteczne. Najwięcej ofert pracy było skierowanych do bezrobotnych, którzy posiadali zawód kierowcy samochodu ciężarowego, operatora linii produkcyjnej, pracownika fizycznego, sortowacza. Natomiast w ramach ofert subsydiowanych ze środków Funduszu Pracy największą liczbę miejsc pracy i aktywizacji zawodowej odnotowano w zawodach, między innymi takich jak robotnik gospodarczy, pracownik biurowy, pomoc kuchenna, robotnik budowlany, sprzedawca.
Następnie Dyrektor PUP poprosiła o zadawanie pytań, z uwagi na obszerną tematykę.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym priorytetów wydatkowania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w kwocie 48.200 zł. oraz na co zostają te środki przeznaczone.
Joanna Kwiatkowska poinformowała, iż Krajowy Fundusz Szkoleniowy przeznaczony jest na wsparcie pracodawców, przedsiębiorców na szkolenie osób, które są już zatrudnione w danym zakładzie. Aby skorzystać z Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego należy spełnić dwa priorytety: priorytet pierwszy to wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zawodach zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie. Zawody deficytowe na terenie powiatu wałeckiego to m.in. księgowa, ślusarz, spawacz i w tych kierunkach osoby mogą się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje, i na to KFS finansuje pracodawcy koszty związane
z podniesieniem kwalifikacji tych osób. Priorytet drugi to wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia, które są zatrudnione w danych zakładach pracy.
Radna Anna Turska zwróciła uwagę, iż w sprawozdaniu wskazany jest spadek bezrobocia i wśród tego spadku najwięcej osób powyżej 50 roku życia. Zapytała czy sytuacja jest związana z tym, że te osoby podjęły prace, czy odeszły z rynku.
Joanna Kwiatkowska poinformowała, iż każdy projekt czy forma wsparcia, tak jak ustawa mówi, kierowana jest do poszczególnych grup bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.
Radna Anna Turska zwróciła uwagę na to, że z terenu Gminy Mirosławiec w latach 2017-2018 Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zgłosił największe zapotrzebowanie na pracowników - 17 osób, w tym 16 na roboty gospodarcze. Zapytała co z tym zapotrzebowaniem.
Joanna Kwiatkowska poinformowała, iż są to głównie roboty publiczne oraz prace społeczno-użyteczne. W głównej mierze są to formy wsparcia, które kierowane są do Ośrodków Społecznych.
Radna Urszula Stanisławska zwróciła się z zapytaniem, czy jest określony okres bycia osobą bezrobotną, aby otrzymać dofinansowanie na otworzenie działalności gospodarczej?
Joanna Kwiatkowska poinformowała, iż warunkiem otrzymania dotacji jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej, co uzyskuje się po zarejestrowaniu w Powiatowym Urzędzie Pracy. Osoba, która stara się o dofinansowanie, nie może posiadać na swoim koncie innej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Dotacje z urzędu pracy nie są przyznawane także osobom, które w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku bez uzasadnienia odmówiły przyjęcia propozycji zatrudnienia, przygotowania zawodowego lub stażu; bezrobotny składający wniosek o dotację z PUP nie otrzymał już wcześniej bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności ani nie złożył w tym samym czasie wniosku o dotację w innym urzędzie.
Radna Urszula Stanisławska zwróciła się z zapytaniem jaka jest kwota dofinansowania na otworzenie działalności gospodarczej?
Joanna Kwiatkowska poinformowała, iż kwota dotacji z PUP wynosi ok. 20.000 zł.
Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech zwrócił się z zapytaniem czy jest zainteresowanie wśród osób zarejestrowanych na staże czy inne formy aktywizacji bezrobotnych?
Joanna Kwiatkowska poinformowała, iż staże utrzymują się na tym samym poziomie. Natomiast czy osoby są zainteresowane stażami czy też nie, to jest to indywidualna sprawa osoby skierowanej na staż. W dalszych słowach dodała, iż urząd pracy to nie jest tylko aktywizacja osób bezrobotnych, to jest także wsparcie pracodawców, czy obsługa cudzoziemców. Wszystkie te zadania to szereg działań ze sobą powiązanych, które powodują, że rynek racy wygląda tak jak widać. Obecnie jest niskie bezrobocie i brakuje wykwalifikowanych ludzi do pracy, to jest problem globalny całej Polski i każdego urzędu pracy.
Radny Janusz Beer zwrócił się z zapytaniem czy dla Urzędu Pracy jest lepiej jak jest mniej osób bezrobotnych?
Joanna Kwiatkowska poinformowała, iż zależne jest to od punktu widzenia. Przy niskim bezrobociu kiedy przyjdzie przedsiębiorca, pracodawca z ofertą pracy to ma problem
z doborem kandydatów. Jeśli chodzi o urząd pracy to jest teraz więcej pracy niż kiedy było więcej osób bezrobotnych.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem dotyczącym cudzoziemców, którzy zatrudniani są na terenie powiatu, czy taka informacja wpływa do PUP?
Joanna Kwiatkowska poinformowała, iż ubieganie się o zatrudnienie cudzoziemca czy
o oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemca, uzależnione jest skąd jest firma. Jeśli
z terenu powiatu wałeckiego to ubiega się w tutejszym urzędzie, jeśli nie to w swoim macierzystym. W ostatnim roku było ponad 300 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, ponad 20 zezwoleń na pracę sezonową oraz 28 informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych z terenu powiatu wałeckiego.
W związku z brakiem dalszych pytań Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech podziękował Zastępcy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Joannie Kwiatkowskiej za przybycie na posiedzenie Rady Miejskiej w Mirosławcu i przedstawienie najważniejszych informacji dotyczących bezrobocia i sytuacji na rynku pracy.
d) przyjęcie informacji.
W związku z powyższym przystąpiono do przyjęcia informacji na temat stanu bezrobocia na terenie Gminy Mirosławiec za I półrocze 2018 r.
Głosowanie
Za – 15
Przeciw - 0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła informację na temat stanu bezrobocia na terenie Gminy Mirosławiec za I półrocze 2018 r.
O godz. 1035 posiedzenie Rady Miejskiej w Mirosławcu opuściła Joanna Kwiatkowska Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.
Ad.8
Podjęcie uchwały o zmianie uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Gminy Mirosławiec na lata 2016-2025.
W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.
Burmistrz Mirosławca podziękował radnym Rady Miejskiej za elastyczne podejście do zmiany terminu posiedzenia sesji Rady Miejskiej. Poinformował, iż pojawiły się dodatkowe środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego z programu rozwoju obszarów wiejskich. Wystąpiła możliwość otrzymania dodatkowej punktacji na 63,63 % poziomu dofinansowania tego zadania. Dokumentacja na przebudowę ulic, które były gotowe, czyli na ul. Kościuszki, Kościelną, Młyńską i Krótką w Mirosławcu, sprawdzone zostały pod względem otrzymania największej ilości punktów i zadanie zostało zatrzymane na poziomie ulic Kościuszki
i Kościelnej. One dostaną najwięcej punktów, bo są tam zlokalizowane obiekty użyteczności publicznej. Ulica Młyńska nie zostaje odrzucona, ale nie wymaga poza nakładką asfaltową, krawężnikowaniem wielkich materiałów pracy jak ulica Kościelna i Kościuszki.
Radna Anna Turska zwróciła uwagę, iż jest wprowadzonych wiele innych zmian w strategii, dopisano np. poprawę komunikacji i działań w kierunku rewitalizacji linii kolejowej.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jeśli chodzi o linię kolejową to ogłoszono przetarg „zaprojektuj i wybuduj”. Linia kolejowa 410 od Złocieńca do Drawna w systemie podlegać będzie rewitalizacji głównie z powodu potrzeb wojskowych. Inne zadania w strategii zostały zaktualizowane pod względem nazewnictwa lub uzupełnienie w odniesieniu do projektów zawartych w Programie Rewitalizacji.
W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do podjęcia uchwały o zmianie uchwały
w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Gminy Mirosławiec na lata 2016-2025.
Głosowanie:
Za-15
Przeciw-0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XLIII/353/2018 o zmianie uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Gminy Mirosławiec na lata 2016-2025.
Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Ad.9
Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Kalisz Pomorski w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2018/2019 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu (tam i z powrotem) na trasie: Biały Zdrój - Ośrodek Szkolno –Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.
W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.
W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Kalisz Pomorski w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2018/2019 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu (tam i z powrotem) na trasie: Biały Zdrój- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.
Głosowanie:
Za-15
Przeciw-0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XLIII/354/2018 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Kalisz Pomorski w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2018/2019 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu (tam i z powrotem) na trasie: Biały Zdrój- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.
Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Ad.10
Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Tuczno w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2018/2019 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu (tam i z powrotem) na trasie: Mirosławiec - Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.
W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.
W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Tuczno w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2018/2019 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu (tam i z powrotem) na trasie: Mirosławiec - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.
Głosowanie:
Za-15
Przeciw-0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XLIII/355/2018 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Tuczno w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2018/2019 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu (tam i z powrotem) na trasie: Mirosławiec - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.
Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu
Ad.11
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2018 r.
W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem o niezrealizowane niewygasające wydatki bieżące ustanowione na 2018 r. w kwocie 48.800,00 zł, jakiego zadania dotyczą?
Skarbnik Gminy Alicja Michor poinformowała, iż środki dotyczą zadania na opracowanie miejscowego planu zagospodarowania miasta Mirosławiec i obrębu 34.
W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie zmian
w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2018 rok.
Głosowanie:
Za-15
Przeciw-0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XLIII/356/2018 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2018 rok.
Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu
Ad.12
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2018-2026.
W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.
W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2018-2026.
Głosowanie:
Za-15
Przeciw-0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XLIII/357/2018 zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2018-2026.
Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu
Ad.13
Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.
Odpowiedzi na wnioski stanowią załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Do powyższego nie zostały złożone żadne wnioski i zapytania.
Ad.14
Wolne wnioski i zapytania.
Radna Anna Turska poinformowała, iż pytanie jej skierowane powinno być do Przewodniczącego Rady Powiatu, który na dzisiejszym posiedzeniu jest nieobecny, ponieważ
w gazecie wyborczej ukazał się artykuł, że zgłoszono upadłość firmy Ergopol, która wykonuje prace na terenie obwodnicy Wałcz. Czy wiadomo jak sytuacja wpłynie na wykonywanie prac?
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż pytanie jest bardziej skierowane do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad niż do powiatu, ponieważ to ta instytucja jest inwestorem budowy obwodnicy.
Radna Anna Turska złożyła wniosek o naprawę zapadniętej kostki chodnikowej koło studzienki przy nieruchomości nr 35 na ul. Wolności w Mirosławcu.
W dalszych słowach poinformowała, iż ukazał się konkurs dla przedsiębiorstw „Twój biznes pod banderą sukcesu”, warto byłoby jej zdaniem informację udostępnić na stronie internetowej gminy.
Następnie poinformowała, iż 29 września 2018 roku odbędzie się w Wałczu Regionalny Kongres Kobiet – Kobieta Regionu Zachodniopomorskiego.
Radna Iwona Kłos zwróciła się z zapytaniem o koszenie trawy w Jabłonowie przy drodze krajowej nr 10.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż informacja w tej sprawie została zgłoszona do właściciela drogi, czyli do GDDKiA i wg otrzymanej odpowiedzi prace mają zacząć się
w najbliższym czasie.
Radny Józef Ryźlak złożył wniosek o wyczyszczenie krawężników i chodników, które zarastają trawą w m. Hanki.
Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem ile jest zatrudnionych osób interwencyjnych w Urzędzie Miejskim oraz czym się zajmują?
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż są zatrudnione dwie osoby na robotach publicznych, zajmują się one sprzątaniem, porządkami terenów, które nie zostały zawarte w postępowaniu przetargowym m. in. wykoszenia na terenie cmentarza czy plaży.
Radna Anna Turska zwróciła się z prośbą do radnych o wsparcie finansowe dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Mirosławca, na zorganizowanie wycieczki dla dzieci.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem, kiedy odbędzie się spotkanie dotyczące dofinansowań na wymianę pieca czy termomodernizację budynków?
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż najprawdopodobniej spotkanie informacyjne odbędzie się 10 września 2018 r. dotyczące programu rządowego „Czyste powietrze”
Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem kiedy nastąpi zakończenie prac nad jeziorem Harcerskim?
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wstępny termin zakończenia prac to 16 września 2018 r.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem o projekt Stowarzyszenia Ekoqulturki „Mirosławiec na rowery”, jak będzie wyglądać forma wypożyczenia rowerów?
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przygotowywany jest przez stowarzyszenie regulamin wypożyczania rowerów. Pobierana będzie opłata serwisowa, jej wysokość zostanie skalkulowana w Regulaminie.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem kiedy będzie zorganizowany rajd rowerowy, gdyż w projekcie został taki uwzględniony.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż rajd rowerowy odbędzie się 8 września 2018 r.
Ad.15
Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami
i sprawy bieżące.
Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż w okresie międzysesyjnym nie wpłynęły do Biura Rady Miejskiej żadne informacje.
Ad.16
Zamknięcie obrad XLIII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej o godz. 1115 zamknął XLIII sesję Rady Miejskiej w Mirosławcu.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała: Przewodniczący Rady Miejskiej:
Urszula Dmytrasz Piotr Czech